Strona: 7. Laboratorium komputerowe / Zakład Termodynamiki

7. Laboratorium komputerowe

red. Paweł Gil

Sala komputerowa.

Zawiera 18 stacji roboczych, rzutnik multimedialny. Studenci uczą się obsługi następujących programów komputerowych:

• ADINA thermal, CFD,
  • MATHCAD,
  • Gatecycle,
  • ArCADia-TERMO,
  • Audytor OZC.

7_1.jpg

ArCADia-TERMO - to najpopularniejszy program przeznaczony do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej oraz wykonywania audytów energetycznych.

7_2.jpg

Audytor OZC - służy do wspomagania obliczania projektowego obciążenia cieplnego pomieszczeń, określenia sezonowego zapotrzebowania na energię cieplną do ogrzania budynków oraz wykonywania Świadectw Energetycznych budynków i ich poszczególnych części.

7_3.jpg

ADINA Thermal jest używana do rozwiązywania problemów związanych z wymianą ciepła w ciałach stałych, umożliwia również rozwiązywanie problemów wymiany ciepła przez promieniowanie pomiędzy ciałami stałymi.

Właściwości:

• 2D lub 3D przewodzenie,
  • konwekcja i promieniowanie,
  • ciała stałe i powłoki,
  • ustalona i nieustalona wymiana ciepła.

ADINA CFD jest używana do rozwiązywania problemów związanych z przepływami płynów.

Właściwości:

• równania Naviera Stokesa i Eulera,
  • nieściśliwe oraz ściśliwe przepływy,
  • ustalone lub nieustalone przepływy,
  • przepływ laminarny lub turbulentny,
  • przepływy z wymianą ciepła,
  • wymiana masy.

7_4.jpg

LabVIEW - graficzne środowisko programistyczne stworzone przez National Instruments. Jest wykorzystywane w ośrodkach badawczych, przy testach oraz wszędzie tam gdzie wykonuje się pomiary. Umożliwia bardzo szybkie programowanie (wielokrotnie szybsze niż w językach C++ czy Pascal) dzięki czemu można w szybki sposób napisać program komunikujący się z urządzeniami podłączonymi do komputera przez USB, RS232 czy inne złącza. Przykładowy program sterujący jednoosiowym układem nadążnym napisany przez studenta na pracę przejściową.

7_7.jpg

Gatecycle. Program firmy General Electric służący do symulacji pracy obiegów elektrowni i elektrociepłowni.

Umożliwia:

• projektowanie obiegów z turbinami gazowymi i parowymi,
  • systemów kogeneracyjnych,
  • projektowanie chłodni kominowych i skraplaczy,
  • pozwala przewidzieć efekty zmian warunków zewnętrznych, zmianę rodzaju paliwa, strat ciśnienia, zmiana ustawień łopatek turbin.

7_8.jpg

Mathcad. Program umożliwiający obliczenia matematyczne i rozwiązywanie równań.

Niektóre możliwości:

• obliczenia wyrażeń i funkcji w tym pochodnych, całek, granic,
  • rozwiązywanie równań i nierówności,
  • rozwiązywanie równań różniczkowych zwyczajnych i cząstkowych,
  • wykonywanie obliczeń symbolicznych,
  • obliczenia na wektorach i macierzach.

7_10.jpg